Wiadomości

Dzielnicowy rozmawiał z rodzicami i nauczycielami o cyberprzemocy

Data publikacji 27.04.2017

Dzielnicowy z Tworoga spotkał się z nauczycielami oraz rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Boruszowicach. Podczas wizyty stróż prawa rozmawiał na temat bezpieczeństwa ich dzieci, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia związane z cyberprzemocą i internetem. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania uczestnikom aplikacji „Moja Komenda” i „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Dzielnicowi utrzymują bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi oraz dyrekcją i pedagogami szkół, które są usytuowane w ich rejonach służbowych. Tym razem stróż prawa gościł w Szkole Podstawowej nr 2 w Boruszowicach. Spotkanie mł. asp. Macieja Bobola z nauczycielami i rodzicami dzieci w większości poświęcone zostało omówieniu zjawiska cyberprzemocy. Podczas spotkania mundurowy przekazał informacje dotyczące zagrożeń z jakimi mogą spotkać się ich dzieci. Dzielnicowy mówił o tym, czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców. Policjant przedstawił sytuacje, w jakich dochodzi do cyberprzemocy i omówił sposoby radzenia sobie z nimi. Zwracał również uwagę rodziców, aby interesowali się tym, co ich dzieci robią w sieci, z kim nawiązują kontakty i się umawiają oraz jakie aplikacje pobierają na swoje urządzenia. To negatywne zjawisko pojawia się i rozpowszechnia za pośrednictwem mediów i sprzętu elektronicznego m.in. internetu czy telefonii komórkowej. Często opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwych treściach, przybierając głównie formę wyzywania, straszenia, lub poniżania, a także innych negatywnych zachowań w sieci.

Podczas prelekcji wywiązała się aktywna wymiana zdań i opinii na temat niebezpieczeństw, jakie mogą spotkać dzieci korzystające z internetu i telefonu. Na koniec dzielnicowy omówił zasady działania aplikacji "Moja Komenda" i „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. To narzędzia pozwalające na poznanie problemów i opinii mieszkańców, jak również ułatwienie kontaktu ze stróżami prawa. Dzielnicowy uświadamiał uczestników spotkania, że dzięki tym aplikacjom, mieszkańcy będą mieli wpływ na działania policjantów i na to, co dzieje się w ich otoczeniu, z pewnością poczują się bezpieczniej. Dla mundurowych ważne jest też to, aby mieszkańcy znali swoich dzielnicowych i zgłaszali im problemy związane z bezpieczeństwem. Mogą to zrobić w łatwy sposób posługując się właśnie aplikacją „Moja Komenda”. Dzięki „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa” każdy ma możliwość zgłoszenia i zasugerowania policjantom problemów społecznych, które ich martwią i wpływają na poczucie bezpieczeństwa.