Uważajmy na rowerzystów - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

Wiadomości

Uważajmy na rowerzystów

Data publikacji 14.07.2017

Pogoda za oknem sprzyja wycieczkom rowerowym dlatego każdego dnia na tarnogórskich drogach można spotkać wielu cyklistów. Policjanci z tarnogórskiej drogówki apelują o rozwagę i ostrożność oraz o sprawdzenie stanu technicznego roweru.

Lato w pełni. Każdego dnia na ulicach obserwujemy użytkowników jednośladów. Niestety nie każda podróż na dwóch kółkach kończy się szczęśliwie i to zarówno z winy kierowców samochodów, jak i samych rowerzystów. W ostatnim tygodniu tarnogórscy policjanci odnotowali dwa zdarzenia drogowe z rowerzystami, gdzie między innymi doszło do zderzenia dwóch rowerzystów ze sobą oraz do zderzenia rowerzysty z deskorolkowcem. Do pierwszego zdarzenia doszło po godzinie 15-tej w Tarnowskich Górach na ulicy Grodzkiej. Jak ustalili policjanci będący na miejscu 14-latka jadąca rowerem wyjechała 34-letniemu rowerzyście. W wyniku zderzenia oboje trafili do szpitala. Do drugiego zdarzenia doszło w środę po godzinie 20-tej w Zendku na ulicy Głównej, gdzie 14-latek jadący na deskorolce prawą stroną jezdni nie upewnił czy ktoś jedzie za nim i nagle skręcił. Manewr ten doprowadził do zderzenia z rowerzystą który jechał za nim. Kierowca roweru 32-latek trafił do szpitala.

 

Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez wszystkich użytkowników dróg. Konsekwencje zdarzenia drogowego dla rowerzysty mogą być bardzo poważne, a czasem tragiczne, gdyż w przeciwieństwie do kierowcy samochodu nie ma on żadnej ochrony przed upadkiem czy zderzeniem.

Ponadto rowerzystom przypominamy, że tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego, muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa.

Należy również pamiętać, iż rower - jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:

- światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,

- światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - z tyłu,

- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.