Wiadomości

Z policjantami droga do szkoły jest zawsze bezpieczna

Data publikacji 08.09.2017

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku, dla dzieci i młodzieży nadszedł czas nauki. W tym czasie tarnogórscy policjanci w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo najmłodszych prowadząc działania "Bezpieczna droga do szkoły". Akcja jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do dorosłych, w szczególności do rodziców, opiekunów i nauczycieli. Policjanci prowadzą pogadanki, kontrolują kierowców w pobliżu szkoły oraz rozdają odblaski.

W pierwszych tygodniach roku szkolnego w rejonach szkół częściej niż w innych miejscach będą pojawiać się patrole drogówki. Chcemy przypomnieć kierowcom, że te miejsca wymagają ich szczególnej uwagi. Młodzież w powakacyjnych dniach jest bowiem rozentuzjazmowana i roztargniona, co stanowi poważne zagrożenie przy przechodzeniu przez ruchliwe ulice.

Poza policjantami i nauczycielami, to rodzicie i opiekunowie odpowiadają za swoje pociechy. Systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze, a przede wszystkim dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Najmłodsi rozmawiali z mundurowymi o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły. Omówione zostały sytuacje, w których uczniowie są szczególnie narażeni na ryzyko, a mianowicie podczas przechodzenia przez jezdnię oraz oczekiwania na przytanku na autobus. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z podstawowymi przepisami w ruchu drogowym. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Dziś milusińscy również dostali od policjantów elementy odblaskowe, aby byli dobrze widoczni na drodze. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.