Wiadomości

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

Data publikacji 22.09.2017

Wczoraj we wszystkich krajach europejskich prowadzone były działania EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Ich nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Akcja ta promuje „wizję zero”, czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu. Do akcji włączyli się również tarnogórscy policjanci.

EDWARD czyli “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” ma zachęcić wszystkich, zarówno pieszych jak i kierujących, by dbać o własne bezpieczeństwo. Zwłaszcza teraz, gdy zbliża się okres jesienno – zimowy, który niesie ze sobą pogorszenie warunków, a na drogach rośnie liczba wypadków z udziałem pieszych. Policjanci informują pieszych o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli pieszy nie porusza się chodnikiem. Zachęcają także do noszenia odblasków w mieście, w obszarze zabudowanym, gdzie nie jest to obowiązkowe, a niestety dochodzi do licznych potrąceń pieszych – również na przejściach dla pieszych.

Tarnogórscy policjanci spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim. W czasie spotkania z młodzieżą stróże prawa omówili przyczyny i skutki zdarzeń drogowych, których sprawcami często bywają młodzi kierowcy. Ponadto w formie warsztatów mundurowi przekazywali najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W sytuacji kiedy dochodzi do wypadku, wiedza ta jest niezbędna, a posiadanie jej może uratować ludzkie życie.