Wiadomości

Powiedz STOP zagrożeniom w internecie

Data publikacji 15.12.2017

Policjanci w ramach programu „Dzielnicowi bliżej nas” zorganizowali szereg spotkań i prelekcji w placówkach edukacyjnych. Czym jest cyberprzemoc? Jak się przed nią bronić? Jakie konsekwencje czekają dopuszczających się jej sprawców? Odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie szkół podstawowych. W spotkaniach wzięli udział uczniowie aż 26 klas, w których łącznie uczy się około 400 uczniów.

Dzielnicowi utrzymują bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi oraz dyrekcją i pedagogami szkół, które są usytuowane w ich rejonach służbowych. Z początkiem listopada, dzielnicowi asp. szt. Sławomir Radwan oraz asp. szt. Dariusz Hadziński rozpoczęli cykl spotkań z młodzieżą dotyczących cyberprzemocy. Policjanci przez ponad miesiąc, przeprowadzili szereg prelekcji z uczniami Szkół Podstawowych na temat bezpieczeństwa w sieci. Przez ten okres, wykładów policjantów mieli okazję wysłuchać uczniowie aż 26 klas szkół podstawowych, w których uczy się około 400 uczniów. Wypowiedzi mundurowych zostały wzbogacone kilkoma krótkimi filmami obrazującymi omawiane zagadnienia. Podczas spotkań postawiono na aktywizacje uczniów i ich czynny udział w zajęciach. Przedstawiono w formie warsztatów kilka historii, które miały pokazać młodzieży, z jakimi odczuciami musi zmierzyć się ofiara cyberprzemocy. Chodziło o to, aby uzmysłowić im, że złość, wstyd, poniżenie, ból i samotność, które odczuwa ofiara, mogą spowodować u niej odseparowanie od rówieśników i rodziny, a w skrajnych przypadkach nawet depresję. Policjanci przedstawili sytuacje, w jakich dochodzi do tego typu zachowań i omówili sposoby radzenia sobie z nimi. Na zakończenie, wspólnie z uczniami, wskazali także najważniejsze punkty obowiązujące przy bezpiecznych korzystaniu z internetu oraz wymienili te, które są zgodne z prawem.

Biorącym udział w prelekcjach nauczycielom oraz pedagogom, dzielnicowi zwrócili uwagę, aby interesowali się tym, co ich podopieczni robią w sieci na przerwach pomiędzy lekcjami, z kim nawiązują kontakty i się umawiają oraz jakie aplikacje pobierają na swoje urządzenia. To negatywne zjawisko pojawia się i rozpowszechnia za pośrednictwem mediów i sprzętu elektronicznego m.in. internetu czy telefonii komórkowej. Często opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwych treściach, przybierając głównie formę wyzywania, straszenia, lub poniżania, a także innych negatywnych zachowań w sieci.

Powrót na górę strony