Wiadomości

Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny ryzykujesz!

Data publikacji 13.02.2018

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.

Grubość pokrywy lodowej na akwenach ulega degradacji. W ciągu doby pokrywa lodowa ulega roztapianiu, zamrażaniu oraz przepajaniu wodą opadową. Przez to pokrywa posiada inne właściwości mechaniczne niż tzw. warstwa nośna lodu. Niemożliwe jest określenie wartości bezpiecznej grubości lodu i może być ona inna dla poszczególnych akwenów i w różnych częściach danego zbiornika. Pomimo, że jest to w tym okresie zjawisko naturalne należy pamiętać, że warstwa lodu jest szczególnie zdradliwa i niebezpieczna.

W codziennej służbie policjanci obejmują nadzorem różnego rodzaju akweny, dzikie lodowiska czy ślizgawki. Aby unikać niebezpiecznych sytuacji stróże prawa przestrzegają przed wchodzeniem na lód i zachęcają do korzystania ze sztucznych lodowisk. Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz!