Wiadomości

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 21.02.2018

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 19 do 25 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Tegoroczny program pomocy będzie realizowany przez organizacje pozarządowe od 22 do 25 lutego, a dyżury w tygodniu będą trwały w godzinach od 10.00 do 12.00 oraz od 14:00 do 16:00 Lista dyżurujących placówek dostępna jest na stronie internetowej funduszsprawiedliwosci.gov.pl. Wszystkie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad w trakcie dyżurów wyznaczonych przez powyższe instytucje.

Tarnogórscy policjanci również biorą udział w „Tygodniu Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych”. Dyżury w tutejszej komendzie pełnione będą od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:00. Po podejściu do okienka informacyjnego, dyżurny jednostki lub jego zastępca, wskażą policjanta udzielającego porad w danym dniu.