Wiadomości

Policjanci szkolili nauczycieli

Data publikacji 23.02.2018

Coraz więcej organizacji jest zaangażowanych w tworzenie programów zapobiegających przemocy w szkole. Dla jak największej efektywności potrzebne jest wspólne i zintegrowane działanie różnych środowisk i budowanie sieci wsparcia dla osób dotkniętych przemocą. Dlatego tarnogórscy policjanci przeprowadzili szkolenie dotyczące postępowania z nieletnimi sprawcami czynów karalnych, zagrożonych demoralizacją oraz małoletnimi zagrożonymi przemocą w rodzinie.

Aby skutecznie podejmować interwencję i nie dopuszczać do eskalacji przemocy w szkołach potrzebna jest umiejętność szybkiej i zdecydowanej reakcji w oparciu o przepisy prawa i normy społeczne już we wczesnej fazie. Dlatego też niezwykłą rolę w skutecznej interwencji podejmowanej przez pedagogów odgrywa znajomość procedur i możliwości prawnych służących przeciwdziałaniu przemocy. Policja w swoich działaniach profilaktycznych koncentruje się nie tylko na uświadamianiu konsekwencji prawnych czynów karalnych popełnianych przez nieletnich, ale również kładzie nacisk na podnoszenie świadomości praw i ochronie godności ofiary.

Szkolenie zostało przeprowadzone w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Orzechu. Oprócz kadry nauczycielskiej wzięli w nim udział dzielnicowi - jako „policjanci pierwszego kontaktu” realizujący program „ Dzielnicowy bliżej nas”. Policjanci z zespołu profilaktyki społecznej omówili sytuacje kryzysowe związane z zachowaniem nieletnich. Podczas spotkania zostały poruszone m.in. takie tematy jak:

  • zadania szkoły w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom;
  • zasady i podstawy prawne współdziałania szkół z sądami rodzinnymi w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich;
  • cyberprzemoc – rodzaje zagrożeń, sposoby reagowania;
  • procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością oraz demoralizacją.

Ważnym elementem spotkania było omówienie sytuacji, w której małoletni doznają przemocy w rodzinie. Policjanci wskazali, że bójki z innymi dziećmi, wzrost agresywności w sytuacjach niekontrolowanych np. w stosunku do rówieśników czy młodszych dzieci, zobojętnienie na karę, drażliwość, złośliwość, hałaśliwość w zabawach grupowych, brak dystansu wobec dorosłych oraz odrzucanie innych osób znaczących w otoczeniu np. dziadków, nauczycieli, sąsiadów, kurczowe trzymanie się rodzica, szczególnie w wypadku małego dziecka, ucieczki z domu, „bezinteresowne” niszczenie sprzętów i przedmiotów mogą być przyczynami przemocy w rodzinie. Stróże prawa omówili formy udzielania pomocy i wsparcia takim osobom oraz zasady postępowania interwencyjnego w sytuacji występowania przemocy w rodzinie.

Powrót na górę strony