Wiadomości

„Dobrze, że ktoś zadbał o tych starszych ludzi”

Data publikacji 09.03.2018

Tarnogórscy policjanci są współorganizatorami akcji przekazywania seniorom „Kopert Zdrowia”. Inicjatywa ta może być ratunkiem dla wielu starszych, chorych i samotnych osób, mieszkających na terenie powiatu tarnogórskiego. Dzielnicowi, w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”, w organizują swoich rejonach służbowych spotkania z seniorami i przekazują specjalnie zaprojektowane koperty.

Dzielnicowi, wspólnie z ekipą telewizyjną "TG Stacji", podczas obchodu swoich rejonów służbowych, odwiedzali często samotnie zamieszkujących seniorów i przekazywali im „Koperty zdrowia”. To akcja, która ma usprawnić pracę zespołów ratownictwa medycznego. Na specjalnym formularzu zapisane są najważniejsze informacje na temat stanu zdrowia danej osoby. Są one kluczowe dla ratowników, którzy często muszą podejmować szybkie i trafne decyzje, od których zależy ludzkie zdrowie, a nawet życie. Wypełniony formularz wkłada się do koperty, a tą z kolei do lodówki.

Dlaczego lodówka?

Lodówka, to urządzenie obecne w każdym domu. Ratownikom medycznym łatwiej jest ją zlokalizować niż np. szufladę. Na lodówce naklejona jest specjalna naklejka z informacją, która sygnalizuje, że osoba korzysta z „Koperty zdrowia”.

Często zdarza się, że po przyjeździe karetki pogotowia ratunkowego są problemy z wdrożeniem zabiegów ratujących zdrowie lub życie. Schorowane osoby, szczególnie te w podeszłym wieku, nie znają terminologii medycznej i nie potrafią sprecyzować przebytych badań, czy zabiegów przeprowadzanych podczas wizyt w szpitalu. Czasem trudno o logiczny kontakt z pacjentem. Jeśli natomiast ratownicy będą wiedzieli, gdzie w mieszkaniu znajduje się karta choroby pacjenta, to zdecydowanie szybciej będą mogli zdiagnozować uczulenia, choroby, wdrożyć leczenie i postępowanie ratunkowe. Dysponujący „kopertą zdrowia” medycy i policjanci, niemal natychmiast uzyskują podstawowe dane o osobie oraz informacje o jej stanie zdrowia. W wielu sytuacjach te kilka chwil może przyczynić się do uratowania ich życia.

Dlaczego dzielnicowi?

Dzielnicowi są policjantami tzw. pierwszego kontaktu. Wzmacnianie pozycji dzielnicowego, to jedne z głównych założeń programu MSWiA „Dzielnicowi bliżej nas”. Dzielnicowi bardzo dobrze znają rejon, w którym pracują, a także mieszkańców oraz ich sytuację życiową. To właśnie dzielnicowi spotykają się z lokalną społecznością i rozmawiają z ludźmi o ich problemach.

Między innymi dlatego właśnie wszyscy dzielnicowi z powiatu tarnogórskiego chętnie włączyli się do akcji społecznej. Policjanci otrzymali ze starostwa powiatowego plastikowe koperty z kartą informacyjną, które rozdają podczas obchodu swojego rejonu. Opracowana „koperta zdrowia” jest innowatorska, ponieważ oprócz podstawowych informacji, zawierających dane dotyczące stanu zdrowia seniora, przyjmowanych leków, alergiach na leki oraz kontaktach do najbliższych, można w niej również znaleźć informacje, czy osoba jest niesłysząca, kontakt do dzielnicowego oraz czy osoba poszkodowana ma zwierzę i kto w razie konieczności może nim się zająć.

Ładowanie odtwarzacza...