Wiadomości

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach w Tarnowskich Górach

Data publikacji 20.09.2018

Projekt Edward (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. W działania włączyli się również policjanci z wydziału ruchu drogowego tarnogórskiej komendy policji.

EDWARD to całodniowe działania prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego. Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich. Z pewnością, to założenie nie jest łatwe do zrealizowania, jednak przy okazji tej akcji, oprócz wzmożonej aktywności patroli drogówki, został również poruszony problem dużej liczby ofiar wypadków i ich przyczyn. Od lat, pozostają one bowiem niezmienne. Są nimi: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. Policjanci ruchu drogowego podczas działań EDWARD kontrolowali prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia kierujących do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości. Mundurowi nadzorowali zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy stanowią grupę szczególnie wysokiego ryzyka poniesienia śmierci lub doznania ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych, a także prowadzili działania profilaktyczne.

Tarnogórscy policjanci podczas działań EDWARD starali się dotrzeć do świadomości kierujących w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To właśnie od postawy uczestników ruchu drogowego zależy w dużej mierze bezpieczeństwo na drogach. Przy okazji prowadzonych kontroli, mundurowi dla każdego kierowcy mieli podarunek w postaci zapachowej zawieszki do auta. Nie jest to zwykły gadżet, to specjalnie zaprojektowany przez śląską policję i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad - zapach pod nazwą „Zegar życia i śmierci”, mający przypominać kierującym o przestrzeganiu przepisów. Przez kilkanaście godzin drogówka kontrolowała prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia kierujących do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości.