Wiadomości

Policjanci dbają o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 27.09.2018

Tarnogórscy policjanci biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia dotyczące zaginięć seniorów, spotkali się z pacjentami Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” i wspólnie omawiali zagadnienia związane z ich bezpieczeństwem. Podczas wizyty mundurowi zaprezentowali również działanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Wczoraj, w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” tarnogórscy policjanci spotkali się z pacjentami szpitala. Jednym z tematów jakie poruszyli mundurowi były zaginięcia seniorów. Podstawowymi przyczyny zaginięć są zaniki pamięci spowodowane chorobami takimi jak: następstwa udarów, wylewów, choroba Alzheimera, demencje i zaburzenia pamięci spowodowane urazem. Zdarza się, że osoba starsza zasłabnie. Na zewnątrz jest coraz zimniej, a to niesie za sobą jeszcze większe ryzyko utraty zdrowia i życia u osoby zaginionej niż w okresie letnim.

Podczas spotkania stróże prawa przede wszystkim skupili się na tym, jak zapobiegać tego typu zdarzeniom. Uświadamiali seniorów, że zanim opuszczą budynek szpitala i wyjdą na spacer, warto powiadomić o tym personel szpitala lub sąsiada z pokoju. Warto też zaopatrzyć się w telefon komórkowy, dzięki któremu w razie potrzeby można powiadomić bliskich czy służby ratownicze. Policjanci nakłaniali seniorów do noszenia dowodu osobistego oraz do wszycia na wewnętrznej stronie ubrania „metki” z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu. Dobrym rozwiązaniem są również będące w sprzedaży lokalizatory GPS, które można umieścić na ubraniu czy nadgarstku, a w sytuacji oddalenia od miejsca stałego pobytu śledzić trasę. Nigdy nie wiemy kiedy zdarzy się wypadek.

W drugiej części spotkania specjalista zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii asp. szt. Adam Cichowski omówił zasady działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą której mieszkańcy mają możliwość sygnalizowania policji zagrożeń, występujących w ich najbliższym otoczeniu. Dzięki temu rozwiązaniu, stróże prawa mają dodatkową możliwość, aby poszerzyć wiedzę nie tylko na temat lokalnych oczekiwań społecznych, ale i poznać potrzeby mieszkańców.