Wiadomości

Oszuści wciąż próbują wyłudzać pieniądze od seniorów

Data publikacji 31.10.2018

Policja apeluje: nie przelewajcie swoich pieniędzy na „bezpieczne” konto, nie przekazujcie osobie, która przyjdzie do wszego domu ani nie pozostawiajcie ich we wskazanym miejscu, bo tak każe wam rzekomy policjant... To kłamstwo - nie dajmy się zwieść! W poniedziałek w Tarnowskich Górach sześć kobiet poinformowało policję o takiej próbie.

W poniedziałek sześć kobiet zachowało się jak należy i po rozmowie z oszustami od razu powiadomiły rodzinę i policję. Tym razem przestępcy podawali się za policjantów z zagranicy lub wnuczka który szlochającym głosem tłumaczył, że spowodował wypadek i teraz potrzebuje pieniędzy żeby się dogadać. Cała rozmowa jest wcześniej przygotowana, bo uczestniczy w niej tłumacz lub inna osoba która ma pomóc starszej osobie w zrozumieniu co się wydarzyło, a połączenie jest wykonywane na telefon stacjonarny. Oszuści prosili o niemałe kwoty bo chodziło o 125 tyś lub 65 tyś funtów. Tym razem seniorki z Tarnowskich Gór zachowały się prawidłowo i po zorientowaniu się, że jest to próba wyłudzenia pieniędzy rozłączały się lub kontaktowały się z rodziną, żeby potwierdzić nieprawdziwą informację. Następnie powiadamiały policję, która teraz będzie prowadzić wszelkie czynności aby ustalić sprawcę.

Oszuści tzw. metodami "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż próbują oszukiwać starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod różne zaufane osoby - członków rodziny, policjantów, funkcjonariuszy CBŚ itp.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

Bądź ostrożna/y, pamiętaj:

jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę

Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy

nie działaj pochopnie pod presją czasu

po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą

jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.