Policjanci na spotkaniach w szkołach - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

Wiadomości

Policjanci na spotkaniach w szkołach

Data publikacji 11.01.2019

W Szkole Podstawowej nr 1 w Kaletach oraz w tarnogórskim Wieloprofilowym Zespole Szkół tarnogórscy stróże prawa przeprowadzili prelekcje. Tematami były cyberprzestępczość i handel ludźmi. W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjanci przypomnieli słuchaczom jak bezpiecznie mają się zachowywać na stoku narciarskim.

W środę policjant zajmujący się profilaktyką odwiedził Szkołę Podstawową nr 1 w Kaletach, gdzie przedstawił temat cyberprzestępczości. Na spotkaniu było około dwustu uczniów. To właśnie młodzież, jest grupą najczęściej używającą internetu w codziennym życiu. Funkcjonariusz zwrócił szczególną uwagę na to, że każdy ma prawo wykorzystywać internet do własnego rozwoju czy zabawy, jednak ponosi także odpowiedzialność za swoje działania. Współnie omówili zjawisko „cyberprzestępczości”, mówili jak się uchronić przed staniem się ofiarą i gdzie szukać ewentualnej pomocy, kiedy zabawa już nie jest zabawą, a przerodzić się może w poważne konsekwencje prawne. Nie zabrakło także rad, co zrobić, gdy ktoś oszuka nas podczas zakupów przez internet oraz jak reagować na agresję słowną w sieci.

W czwartek w tarnogórskiej „Sorbonie”, funcjonariusze z tarnogórskiej komendy poruszyli temat handlu ludźmi. Wytłumaczyli, że jest to realne zagrożenie występujące we współczesnych społeczeństwach. Często jest powiązane z wyjazdami zagranicznymi w celach zarobkowych, chęcią poprawy warunków bytowych, czy też bezkrytycznym nawiązywaniem znajomości z osobami zajmującymi się „werbunkiem”. Bardzo często osoby będące „przedmiotem” handlu, są ofiarami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, lub są zmuszane do niewolniczej pracy. Według szacunków, wysokość zysków osiąganych przez grupy przestępcze z handlu ludźmi, jest tylko nieznacznie mniejsza od zysków osiąganych z handlu narkotykami. Nastolatkowie dowiedzieli się na co w przyszłości trzeba zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą handlu ludźmi. Podejmując pracę za granicą, czy wyjeżdżając na wakacje, należy pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą nas tam spotkać. Stróże prawa przedstawili uczniom kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym młodzi ludzie w przyszłości mogą uniknąć zagrożenia związanego z tym przestępstwem.

Przy okazji każdego spotkania, policjanci wręczali ulotki dotyczące bezpiecznego spędzania zimowych ferii. To wszystko w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo... na stoku”.