Wiadomości

Nieudane próby oszustwa metodą "na policjanta" w Miasteczku Ślaskim

Data publikacji 16.01.2019

Policja apeluje: Seniorze nie daj się oszukać metodą „na policjanta”. Pamiętajmy! Policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez nich akcjach. Nie proszą o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom. Wczoraj o tym pamiętały dwie seniorki z Miasteczka Śląskiego i zawiadomiły policję.

Tarnogórscy policjanci ustalają osoby, które zadzwoniły do dwóch mieszkanek Miasteczka Śląskiego. Kobiety otrzymały telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako komisarz z policji w Tarnowskich Górach. Oszust poinformował kobiety, że ktoś wszedł w posiadanie ich danych osobowych i wie że ma na koncie 20 tysięcy złotych. Poprosił nawet żeby potwierdzić rozmowę dzwoniąc z numeru stacjonarnego na numer alarmowy policji 997. Obie seniorki nie dały się oszukać i po skończonej rozmowie zadzwoniły do rodziny i opowiedziały całe zdarzenie. W obu przypadkach najbliżsi od razu powiadomili policję. Jak przyznała jedna z kobiet, nie dała się oszukać, bo była na spotkaniu z policjantami i tam przestrzegali przed takimi metodami oszustw.

Pamiętajmy, że najskuteczniejszą metodą walki z oszustami działającymi metodą „na policjanta” jest wysoka świadomość społeczeństwa o zagrożeniu. Stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa, możemy zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, kto do nas dzwoni, nie podejmujmy rozmowy i nie przekazujmy żadnych informacji o sobie, w żadnym wypadku w takich okolicznościach nie przekazujmy pieniędzy. Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie akcjach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy ani funkcjonariuszom, ani innej osobie!

Porozmawiajmy także z seniorami w naszych rodzinach, aby wyczulić ich na to zagrożenie. Taka rozmowa może uchronić seniora przed utratą pieniędzy, a okazją do niej mogą być zbliżające się Dzień Dziadka i Babci

Powrót na górę strony