Wiadomości

Konferencja „Stosując Przemoc Okazujesz Niemoc”

Data publikacji 31.05.2019

Wczoraj w Tarnogórskim Centrum Kultury odbyła się konferencja poświęcona przemocy w rodzinie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele prokuratury, psychologów, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, dzielnicowi, pracownicy socjalni oraz członkowie zespołów interdyscyplinarnych. Jednym z prelegentów był asp. szt. Adam Cichowski, który przybliżył działania policji w stosunku do osób stosujących przemoc. Spotkanie przyczyniło się do poszerzenia wiedzy zawodowej wśród policjantów i zacieśnienia współpracy między instytucjami.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać.", "To sprawa rodzinna." W taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nieinformowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

Policja przez wiele lat podejmowała działania zmierzające do zmiany świadomości społecznej w zakresie występowania zjawiska przemocy w rodzinie. Stosowanie przemocy w rodzinie może stanowić samoistne przestępstwo. Do zjawiska tego należy jednak podchodzić szerzej – usuwając nie tylko jego przyczyny, ale niwelując również skutki. Zjawiska nie należy utożsamiać wyłącznie ze stosowaniem przemocy fizycznej, ale również psychicznej, ekonomicznej etc. Policja przez wiele lat inspirowała szereg instytucji do współdziałania w celu kompleksowego rozwiązywania problemów. Obecnie przeciwdziałanie przemocy w rodzinie doczekało się systemowych rozwiązań ustawowych, w których Policja odgrywa istotne ogniwo. Procedury te przejęły od Policji nazwę – „niebieskie karty”.

Konferencję poprowadziła Pani Ewelina Janik – Holewa Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej i Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Tarnowskich Górach. W trakcie spotkania, zaproszeni goście przedstawili jak wygląda praca z ofiarą i sprawcą przemocy oraz jak przebiega proces karny. Postępowanie prokuratorskie zostało przedstawione przez prokurator Lidię Dolibóg z Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach. Pani prokurator opowiedziała zaproszonym gościom jak przebiega proces karny, gdy do Prokuratury trafią materiały sprawy dotyczące przemocy w rodzinie. Jednym z prelegentów był specjalista z zespołu profilaktyki społecznej nieletnich i patologii asp. szt. Adam Cichowski, który zapoznał słuchaczy z działaniami policji podejmowanymi w stosunku do osób stosujących przemoc na miejscu oraz po interwencji. Policjant na życiowych przykładach opowiedział m.in. co się dzieje na interwencjach domowych oraz kiedy interweniujący policjanci mają niewiele czasu na podjęcie decyzji czy zatrzymać sprawcę domowej przemocy. Podkreślał jak ważna jest współpraca dzielnicowych z zespołem interdyscyplinarnym. Wśród zaproszonych gości znalazły się również przedstawicielki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Panie Janina Lizis i Maja Banasik. Panie poruszyły tematy związane z celowością i skutecznością oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych oraz psychologiczno-terepeutycznych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie. Problem "psychologii sprawcy przemocy" poruszył Pan Wojciech Twardowski - psycholog i terapeuta w Tarnogórskim Ośrodku Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej. Na zakończenie konferencji wystąpił zespół MaTg.

Pamiętaj!

Aby skutecznie przeciwstawić się agresji, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą przemocy może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii. Mundurowi z troską podchodzą do Państwa problemów. W tych działaniach korzystamy z procedury „niebieskie karty”, a w przypadku gdy potwierdzimy, że przemoc ta jest zjawiskiem powtarzającym się, wówczas prowadzimy postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się nad rodziną. Co ważne, każda wiadomość o przemocy przekazana mundurowym zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Mowa tu o sytuacjach, w których sąsiad, znajomy czy osoba bliska zasygnalizuje, że komuś dzieje się krzywda. W przypadku znęcania i przemocy domowej nie ma znaczenia, czy ofiara i sprawca pozostają spokrewnieni. W świetle uregulowań kodeksowych osobą najbliższą jest nie tylko członek rodziny, ale także np. konkubina/konkubent. A co dzieje się w przypadku, gdy potwierdzi się fakt znęcania nad bliskimi? Jak widać sprawcy nie pozostają bezkarni. O ich dalszym losie zadecyduje sąd. Oprawcy mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator oprócz przedstawienia zarzutów może orzec odpowiednie środki karne.

  • Zdjęcie przedstawia patrząc od prawej policjanta asp. szt. Adama Cichowskiego, prokurator Lidię Dolibóg, pracownika MOPS Annę Kozłowską, Ewelina Janik – Holewa Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej i Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Tarnowskich Górach.
  • Zdjęcie przedstawia grupę osób  - uczestników konferencji siedzących w sali Tarnogórskiego Centrum Kultury.
  • Zdjęcie przedstawia  przemawiającą Ewelinę Janik – Holewa Kierownika Działu Pomocy Środowiskowej i Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego w Tarnowskich Górach.
  • Na zdjęciu widać policjantów - dzielnicowych w tym Naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Piotra Skolika
  • Zdjęcie przedstawia grupę osób  - uczestników konferencji siedzących w sali Tarnogórskiego Centrum Kultury.
  • Zdjęcie przedstawia grupę osób  - uczestników konferencji siedzących w sali Tarnogórskiego Centrum Kultury.
  • Na zdjęciu widać grupę osób. Wśród nich znajduje się dzielnicowy asp. szt. Sławomir Radwan oraz Komendant Straży Miejskiej w Tarnowskich Górach.
  • Zdjęcie przedstawia przemawiającą prokurator Lidię Dolibóg
  • Zdjęcie przedstawia przemawiającego asp. szt. Adama Cichowskiego. W tle widać wyświetloną prezentację, na której widnieje między innymi napis Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oaz Dzielnicowy Bliżej Nas. Z lewej strony wyświetlonej prezentacji widać napis POLICJA Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach, a poniżej Edukacja profilaktyczna w kontekście działań Policji podejmowanych w przypadku wystąpień przemocy w rodzinie.
  • Zdjęcie przedstawia przemawiające przedstawicielki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Panie Janinę Lizis i Maję Banasik.
  • Na zdjęciu widać przemawiającego Wojciecha Twardowskiego - psychologa i terepeutę w Tarnogórskim Ośrodku Terapii Uzależnień.
  • Na zdjęciu patrząc od lewej strony widać asp. szt. Adama Cichowskiego oraz redaktora Telewizji Śląskiej. Policjant udziela wywiadu.
  • Na zdjęciu widać grupę osób trzymających w rękach kwiaty. Wśród nich znajdują się m.in.  policjant asp. szt. Adama Cichowski, prokurator Lidia Dolibóg, pracownika MOPS Anna Kozłowska, Ewelina Janik – Holewa Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej i Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Tarnowskich Górach.
  • Na zdjęciu widać kilka tańczących kobiet - zespół MaTg.
  • Na zdjęciu widać kilka tańczących kobiet - zespół MaTg.
Powrót na górę strony