Wiadomości

Zgłoszenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa pomogło zatrzymać sprawcę przestępstwa

Data publikacji 05.06.2019

Tarnogórski dzielnicowy podczas sprawdzania miejsca naniesionego na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa ujawnił kierującego, który oprócz tego, że był pijany to naruszył sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Policjant potwierdzili również zgłoszenie, bowiem mężczyzna nieprawidłowo zaparkował pojazd, na całej szerokości chodnika.

Wczoraj, dzielnicowy ze Strzybnicy udał się na ulicę Powstańców Warszawskich w Tarnowskich Górach w celu sprawdzenia zgłoszenia naniesionego na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zgłoszenie dotyczyło nieprawidłowego parkowania pojazdów przy jednym ze znajdujących się tam sklepów.

Podczas obchodu rejonu służbowego, dzielnicowy zauważył, że pod sklep przyjechał samochód osobowy marki BMW. Kierowca samochodu zaparkował go na całej szerokości chodnika i wszedł do sklepu. Policjant potwierdził zgłoszenie dotyczące nieprawidłowego parkowania i przystąpił do legitymowania kierującego. W trakcie kontroli okazało się, że 45-latek nie posiada prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz aktualnego ubezpieczenia OC. Szybko wyszło na jaw, że to nie koniec przewinień kierowcy. W policyjnych systemach odnotowane zostało, że ma on sadowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jakby tego było mało, dzielnicowy podczas wykonywania czynności, wyczuł od kierującego zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że tarnogórzanin miał w swoim organizmie ponad promil alkoholu. Za złamanie sądowego zakazu oraz za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia. Oprócz tego czekają go surowe konsekwencje finansowe.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została utworzona w 2016 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Dzięki niej, każdy obywatel naszego kraju ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie, a także przedstawienie skali oraz rodzaju zagrożeń, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem pozwalającym na przekazywanie przez mieszkańców za pomocą internetu informacji o miejscach i zdarzeniach, które w ich ocenie są niebezpieczne. Każdy z sygnałów zgłoszonych w ten sposób policji jest sprawdzany przez funkcjonariuszy. Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Policjanci przypominają: chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest dostępna na stronie internetowej, a jej obsługa jest bardzo prosta.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerami alarmowymi 112.