Bądź bezpieczny w czasie wakacji - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

Wiadomości

Bądź bezpieczny w czasie wakacji

Data publikacji 25.07.2019

Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie można zapomnieć jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Należy zwracać uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Dlatego tarnogórscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem nastolatków, prowadząc działania profilaktyczne i informacyjne.

W ramach działań „Bezpieczne wakacje 2019” oraz kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym „Narkotyki i dopalacze zabijają”, tarnogórski profilaktyk asp. szt. Adam Cichowski oraz dzielnicowi spotkają się z uczniami i nauczycielami szkół. Podczas pogadanek, policjanci omawiają zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu nad wodą, w górach czy w miejscu zamieszkania, ale również poruszają problemy związane z sięganiem po zakazane substancje. Ma to na celu zwiększenie świadomości wśród młodych ludzi o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy oraz innych środków psychoaktywnych. Spotkania z młodzieżą odbywają się podczas zorganizowanych kolonii, półkolonii, obozów oraz w tarnogórskiej komendzie. Edukowanie dzieci i młodzieży z zakresu zagrożeń jakie niosą za sobą narkotyki i dopalacze jest niezwykle ważnym elementem. Ważne jest także poruszanie kwestii konsekwencji zdrowotnych, prawnych oraz społecznych uzależnienia.

Dopalacze, to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu, sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Kolorowe, atrakcyjnie wyglądające opakowania, nadając im często „niewinny” wygląd, stanowią poważne zagrożenie szczególnie dla dzieci.

Dopalacze sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze.

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Pamiętajmy: Nie warto ryzykować własnego zdrowia i życia – nawet najmniejsza dawka dopalacza może okazać się śmiertelna!


 

  • Na fotografii widać kilka kolorowanek oraz plakatów z napisem "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty"
  • Na fotografii widać siedzących przy stole: policjanta oraz grupę dzieci. Na stole leżą plakaty
  • Na fotografii widać policjanta, który wręcza dzieciom kolorowanki. W tle fotografii widać policyjny baner
  • Na fotografii widać policjanta, który wręcza dzieciom kolorowanki. W tle fotografii widać policyjny baner
  • Na fotografii widać policjanta, nauczyciela oraz grupę dzieci. W tle fotografii widać policyjny baner
  • na fotografii widać chłopca, który trzyma policyjny hełm
  • Na fotografii widać policjanta, a obok niego znajdują się dwie dziewczynki
  • na fotografii widać policjanta, chłopca i dziewczynkę. Policjant pomaga założyć chłopcu policyjną osłonę
  • Na fotografii widać policjanta, nauczyciela oraz grupę dzieci. W tle fotografii widać policyjny baner