Wiadomości

Tour de Pologne – utrudnienia w ruchu !!!

Data publikacji 04.08.2019

UWAGA!!! 4 sierpnia z tarnogórskiego Rynku wystartuje II etap tegorocznego kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. W tym dniu w mieście obowiązywać będą znaczne ograniczenia w ruchu drogowym w obrębie trasy wyścigu. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram wyścigu na terenie miasta i powiatu tarnogórskiego. Dla kierowców poruszających się przez Tarnowskie Góry i powiat tarnogórski, w dniu wyścigu od godziny 8:00 będzie czynna infolinia pod nr telefonów: 32 200 1988, 32 200 1684.

II etap największego polskiego wyścigu kolarskiego – 76. Tour de Pologne UCI World Tour wystartuje z Tarnowskich Gór 4 sierpnia. Będzie to dzień wielkich kolarskich emocji oraz wielu ciekawych wydarzeń. Liczyć trzeba się jednak, ze znacznymi ograniczeniami w ruchu drogowym, zwłaszcza, że w tym roku trasa wyścigu wiedzie przez 10 dzielnic.

W związku z tym, że tegoroczny wyścig obejmuje, aż 10 dzielnic miasta, w dniu 4 sierpnia br, w godzinach 14:30 – 16.30 ograniczenia w ruchu kołowym będą obejmowały praktycznie teren całego miasta.

Ograniczenia będą występowały w rejonie:

  • dróg krajowych: Drogi Krajowej nr 11, Drogi Krajowej nr 78,
  • dróg wojewódzkich: Drogi Wojewódzkiej nr 908, przy skrzyżowaniu ulic Siewierskiej i Lasowickiej na Obwodnicy,
  • dróg powiatowych: Piłsudskiego, Pokoju, Częstochowskiej, Grzybowej, Kościelnej, Ks. Płonki, Powstańców Warszawskich, Starowapiennej, Pastuszki, Janasa, Pyskowickiej, Repeckiej, Witosa, Żeromskiego i Bytomskiej.
  • dróg gminnych: Tuwima, Tołstoja, Wiejskiej, Sielanka, Staszica, Ks. H. Renka, Waliski, Dolomitów, Szczęść Boże, Staffa, Głównej, Podmiejskiej, Topolowej, Hutniczej, Lasowickiej, Leśnej, Gen. Andersa i Siewierskiej,
  • dróg w gminie Zbrosławice: Wolności, Oświęcimskiej, Wyzwolenia,
  • w centrum miasta zablokowane zostaną ulice: Powstańców Śląskich, Opolska do Wyspiańskiego, Wyspiańskiego, Wyszyńskiego, Legionów do Zamkowej, Zamkowa i Krakowska oraz drogi dojazdowe do ulicy Sobieskiego – Lelewela, Orzeszkowej, Strzelecka, Ks. Józefa Wajdy.

W związku z zachowaniem bezpieczeństwa dla kolarzy i publiczności, całkowity zakaz parkowania (pod rygorem odholowania) w dniu wyścigu będzie obowiązywał na wszystkich wyżej wymienionych drogach.

W ramach małej pętli, w ścisłym centrum miasta, zablokowana od samego rana do godziny 18:00 będzie ulica Sobieskiego – będą na niej parkowały pojazdy teamów. Wszystkie ulice, przez które przejedzie peleton udrożnione zostaną około godziny 16:30 z wyjątkiem ulicy Sobieskiego, która będzie zamknięta do godziny 18:00.

Peleton wystartuje z Tarnowskich Gór około godziny 14:50 i przemieści się przez: Tarnowskie Góry - Zbrosławice - Ptakowice - Tarnowskie Góry - Nowe Chechło - Świerklaniec - Piekary Śląskie. Przewidywany czas opuszczenia przez kolarzy terenu powiatu tarnogórskiego to godzina 16:30.

Policjanci w dniu 4 sierpnia, zalecają dojazd na lotnisko Katowice-Pyrzowice trasą A-1, S-1 lub jadąc od strony Częstochowy drogą DW-908 skręcając w Miasteczku Śląskim w drogę 912, a następnie w DK – 78 w kierunku Niezdary.

Od godz. 8.00, w dniach od 4 sierpnia 2019 roku do 7 sierpnia 2019 roku, do zakończenia poszczególnych etapów, będzie uruchomiona infolinia obsługiwana przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach, którzy będą udzielać wszystkim zainteresowanym bieżącej informacji o planowanych i powstałych utrudnieniach związanych z organizacją wyścigu pod nr telefonów: 32 200 1988, 32 200 1684.

Apelujemy do kierowców o taką organizację wyjazdów, aby przez miejsca wyznaczone do wyścigu przejeżdżać przed, bądź po planowanym czasie zamknięcia drogi. W trakcie wyścigu i zamknięcia tras poszczególnych jego etapów zalecamy objazdy. Apelujemy także o zachowanie ostrożności, rozsądku i stosowanie się do poleceń policjantów i innych osób wyznaczonych do zabezpieczenia wyścigu. Szczególną uwagę kierowcy powinni zwracać na pieszych będących widzami tego wyścigu. Ostrożność powinni zachować również widzowie, a szczególnie osoby które przyjdą oglądać wyścig ze swoimi pociechami. Należy zadbać, aby dzieci nie wybiegły na jezdnię. Kolarze pojadą z dużą prędkością i każde wejście lub przechodzenie przez jezdnię tuż przed peletonem może być bardzo niebezpieczne.

Organizatorzy proszą również mieszkańców, by podczas przejazdu kolarzy szczególnie pilnowali swoich zwierząt. Dotyczy to zwłaszcza psów, które różnie reagują na dźwięki wydawane przez peleton. Dlatego najlepiej zamknąć je w domu lub ewentualnie trzymać na smyczy, jeśli będą przebywały w pobliżu trasy wyścigu.