Wiadomości

Kierowca omijał pijanego pieszego. Sam wpadł do rowu

Data publikacji 07.10.2019

Tarnogórscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na drodze krajowej nr 11. Kierujący jeepem, chcąc uniknąć potrącenia mężczyzny, ominął go ale stracił panowanie nad samochodem i wpadł do przydrożnego rowu. Kierowca samochodu odniósł obrażenia ciała i trafił do szpitala. Pieszy trafił do izby wytrzeźwień, bo w jego organizmie znajdowało się blisko 3,5 promila alkoholu.

Do wypadku doszło w minioną sobotę tuż przed godziną 21.00, na drodze krajowej nr 11 pomiędzy Tarnowskimi Górami a Tworogiem. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 40-letni kierujący jeepem, chcąc uniknąć potrącenia mężczyzny, ominął go, lecz stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Mieszkaniec powiatu tarnogórskiego, który kierował samochodem odniósł obrażenia ciała i trafił do szpitala. Dzięki przytomnemu zachowaniu kierującego, pieszemu nic się nie stało. Policjanci ustalili, że 37 - latek był pijany. W jego organizmie znajdowało się blisko 3,5 promila alkoholu. Ponadto nie posiadał żadnych elementów odblaskowych, dzięki którym kierujący samochodem mógłby odpowiednio wcześniej dostrzec go na drodze.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Mały element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Pamiętajmy!

  • poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
  • przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).
  • światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
  • umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.
  • koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

Pamiętajmy! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów. Natomiast wyposażony w elementy odblaskowe staje się widoczny nawet w odległości 150 metrów. To ogromna różnica! Te dodatkowe 110 metrów pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

  • Na fotografii widać wiszącego na łańcuchach, odwróconego kołami do góry jeepa. Z lewej strony widać fragment lawety, na którą ładowany jest samochód.
  • Na fotografii widać jeepa, który leży na boku, w przydrożnym rowie.
  • Na fotografii widać jeepa, który leży na boku, w przydrożnym rowie.
Powrót na górę strony