Wiadomości

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną kolejnego wypadku

Data publikacji 11.02.2020

Policjanci prowadzili czynności na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Pyskowickiej w miejscowości Jasiona. W wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu zderzyły się dwa samochody osobowe. Pasażerka jednego z pojazdów z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. To już kolejny wypadek, którego przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Wczoraj, z tej przyczyny na ulicy Pyskowickiej w miejscowości Jasiona, doszło do kolejnego wypadku. Na miejscu ustalono, że 56-letnia mieszkanka Olesna kierująca samochodem osobowym marki Suzuki, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i doprowadziła do zderzenia z samochodem marki Hyundai, którym kierował 35-letni mieszkaniec powiatu częstochowskiego. W zderzeniu samochodów ucierpiała pasażerka hyundaia, która z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.