Wiadomości

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Data publikacji 20.02.2009

Od 23 do 28 lutego również w naszym powiecie organizowany jest „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Głównym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W ramach tej akcji w okresie od 23-28 lutego będzie można uzyskać wszelkie informacje w kwestiach związanych z przemocą domową oraz na temat procedury Niebieskiej Karty...

Od 22.02.2008r do 29.02.2008r również w naszym powiecie organizowany jest „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Głównym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W ramach tej akcji w okresie od 22-28 lutego w godzinach 9.00-14.00 będzie dodatkowy dyżur  w Sądzie Rejnowym w Tarnowskich Górach, gdzie będzie można uzyskać od dyżurujących tam osób informacji w kwestiach związanych z przemocą domową, procedury Niebieskiej Karty a także wszelkich innych kwestiach związanych z postępowaniem osoby pokrzywdzonej i ofiary przestepstwa.  W czwartek 27 lutego będą tam dyżurować policjanci z KPP w Tarnowskich Górach, natomiast w piątek 28 lutego dyzur taki będzie w PCPR, gdzie dodatkowo pod nr tel. 032-381-81-05 będzie równiez można uzyskać informacje w tym temacie.
Ponadto informacji w tym zakresie można uzyskać również w  Punkcie Konsultacyjnym dla Osób Poszkodowanych w Wyniku Przestępstw i Przemocy. Punkt ten mieści się w budynku Starostwa przy ul. Sienkiewicza 16 w Tarnowskich Górach, w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Punkt jest czynny w każdy roboczy poniedziałek w godzinach 13.00 – 15.00, dyżury pełnią policjanci Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, tj.: Kierownicy Rewirów Dzielnicowych - asp.sztab. Stanisław Madej, st.asp. Zbisław Pawłowski oraz specjaliści Sekcji Prewencji - asp. sztab. Mirosław Respondek i asp. Rafał Biczysko, wspólnie z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W punkcie uzyskać będzie można informacje m.in. z zakresu:
praw osób pokrzywdzonych przestępstwem,
możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej i pedagogicznej,
oferowanych form pomocy Lokalnego Ośrodka Wsparcia, którego siedziba znajduje się w Zabrzu przy ul. Sienkiewicza 36,
zagadnień związanych z postępowaniem w przypadkach przemocy wobec drugiej osoby.
Ponadto zapraszamy osoby chętne do współpracy w działaniach na rzecz ofiar przestępstw w ramach wolontariatu / studenci prawa, psychologii, pedagogiki, resocjalizacji/. Wszyscy zainteresowani mogą kontaktować się w tej sprawie pod nr telefonu do PCPR-u - 032-381-81-05,
Nadmieniam, że w ubiegłym roku w ramach funkcjonowania Punktu odbyło się 25 dyżurów i we wszystkich uczestniczyli policjanci. Problemy z jakimi zwracały się osoby to m.in.: trudne sytuacje rodzinne, w większości związane z nadużywaniem alkoholu przez jednego z członków rodziny.
W ramach współpracy w 2007 roku specjaliści z PCPR-u przeprowadzili szkolenia zawodowe dla policjantów prewencji dot. rozpoznawania zjawiska przemocy i sposobów zapobiegania jak i postępowania w przypadku interwencji związanych z przemocą domową.
Ponadto w 2007 roku nadal powoływano zespoły interdyscyplinarne. W pracach 61 powołanych zespołów, uczestniczyli nie tylko policjanci, ale również pracownicy PCPR-u, MOPS-u, Kuratorzy, pedagodzy szkolni. Zespoły dot. rozwiązywania ujawnionych przypadków m.in.: zaniedbań opiekuńczo- wychowawczych, niewydolności wychowawczej, nadużywania alkoholu, innych uzależnień, przemocy w rodzinie, konfliktów rodzinnych, i innych negatywnych zjawisk w rodzinie, mających bezpośredni wpływ na zachowania związane z demoralizacją i popełnianiem czynów karalnych przez nieletnich.

 

Wazne telefony :

infolicia sznupka 0800-222-315,

telefon zaufania dla dzieci i młodzieży   116 111, adres internetowy   www.116111.pl

 

Powrót na górę strony