2018 ROK PIESZEGO

Pierwszy dzień wiosny spędzili z policjantami

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny milusińscy postanowili spędzić z tarnogórskimi policjantami. W trakcie zwiedzania komendy, uczniowie zapoznali się ze specyfiką zawodu policjanta oraz mieli okazje zobaczyć miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla postronnych osób. Podczas spotkania, przedszkolaki zaśpiewali „sto lat” swojej koleżance, która w tym dniu obchodziła urodziny. Solenizantka od policjantów otrzymała odblaskową smycz i kamizelkę.

Mundurowi spotkali się z milusińskimi, aby porozmawiać o ich problemach i kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Pogadankę poprzedzono projekcją edukacyjnej bajki dla dzieci „sierż. Poli – bezpieczne zachowania”, z której dzieci mogły dowiedzieć się o numerach telefonów alarmowych oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia i jak skutecznie wezwać pomoc.

W trakcie spotkania najmłodsi zostali zapoznani ze specyfiką zawodu policjanta, poznając strukturę organizacyjną komendy. Dzieci miały okazję zobaczyć poszczególne wydziały w komendzie oraz porozmawiać z policjantami, którzy w nich pracują. Dodatkowo stróże prawa przekazali młodym ludziom ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Mundurowi przypominali uczniom, jak należy prawidłowo zachowywać się na drodze, którą stroną jezdni należy chodzić, gdy nie ma chodnika, jak należy przechodzić na drugą stronę jezdni, po co nosimy odblaski, a także dlaczego w samochodzie zdejmujemy plecak i jak należy prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa. Po części teoretycznej, policjant z wydziału ruchu drogowego, pokazał milusińskim jak kieruje się ruchem na drodze.

Na koniec spotkania, wszystkie dzieci oraz policjanci zaśpiewali Zosi „sto lat”, która w tym dniu obchodziła urodziny. Stróże prawa wręczyli solenizantce drobny upominek – odblaskową smycz i kamizelkę w myśl zasady „Bezpieczny bo widoczny”.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest powszechnie uznawany za „dzień wagarowicza”, jednak należy pamiętać, że młodzi ludzie pozbawieni opieki i kontroli mogą stać się ofiarami przestępstw. Pozostawanie nieletnich poza placówką szkolną w godzinach obowiązkowych zajęć, pozbawionych kontroli i nadzoru osób dorosłych, może stwarzać zagrożenie dla młodzieży. Dlatego ważne jest, aby przede wszystkim rodzice rozmawiali ze swoimi pociechami i przestrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na nie, kiedy będą pozbawione opieki dorosłych.