Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Młodzi adepci uczyli się policyjnego fachu

Zebranie informacji na temat zdarzenia, opisanie w protokole tego, co widział świadek, jak wyglądała sytuacja oraz jak wyglądał sprawca. To jedno z zadań jakie mieli uczniowie klasy policyjnej podczas wizyty w tarnogórskiej komendzie. 26 uczniów liceum o profilu policyjnym, nie tylko spotkało się z policjantami, ale spróbowało swoich sił w jednej z podstawowych czynności policyjnych, czyli przesłuchaniu świadka zdarzenia...

W miniony czwartek, podczas wizyty uczniów klasy policyjnej z tarnogórskiej „kolejówki”, policjanci pokazali gościom jak wygląda ich praca. Uczniowie poznali struktury komendy, a także mogli z bliska zobaczyć codzienną służbę policjantów z różnych pionów.

Wizyta była też okazją do rozmowy i prelekcji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w kontekście młodych kierowców, gdyż właśnie ta grupa osób jest w trakcie kursów na prawo jazdy lub świeżo otrzymali uprawnienia do kierowania samochodami. Asp.sztab. Piotr Blazytko z Wydziału Ruchu Drogowego omówił z młodzieżą sytuacje, które najczęściej powodują wypadki i kolizje. Temat przepisów ruchu drogowego przedstawiony był w kontekście kampanii „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”. Słuchacze mogli zobaczyć kilka filmów oraz zdjęć z wypadków drogowych, które miały miejsce na terenie powiatu tarnogórskiego, które zostały szczegółowo omówione przez policjanta.

W trzeciej części spotkania uczniowie otrzymali druki protokołów przesłuchania świadka i za zadanie mieli przesłuchanie siebie nawzajem na temat wcześniej obejrzanych filmów z monitoringu. Ich zadaniem było zebranie jak największej ilości informacji i szczegółów związanych z wyświetlonymi im zdarzeniami. W trakcie przesłuchań okazało się, że nie tak łatwo jest uzyskać i zebrać informacje mogące mieć wpływ na przebieg postępowania, opisać sprawcę lub świadków, okoliczności, a nawet po kilku godzinach podać podstawowe informacje, takie  jak czas, miejsce, marki pojazdów. Dla uczniów było to nowe i ciekawe doświadczenie, gdyż dopiero podczas spisywania „zeznań” okazało się, jak łatwo jest pominąć ważną informację i jak trudno jest opisać zdarzenie.

Na zakończenie z młodzieżą spotkał się Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tarnowskich Górach kom. Zbigniew Rohrbach, zachęcając do podjęcia służby w szeregach policji.