Wiadomości

O cyberprzemocy z uczniami Chemika

Data publikacji 14.12.2017

Tarnogórscy stróże prawa gościli w murach Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Tematem przewodnim warsztatów zorganizowanych przez policjantów dla młodzieży szkolnej, stała się cyberprzemoc. Stróże prawa uświadamiali uczniów, że internet wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić sporo krzywdy.

Zdarza się, że młodzi ludzie korzystając z sieci, podejmują działania uznawane za cyberprzemoc. Często nie mają świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości zwykłego poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet jeśli pozornie jest ona błaha, to może doprowadzić do prawdziwej tragedii. W odróżnieniu od „tradycyjnej” przemocy, zjawisko cyberprzemocy daje poczucie wysokiego poziom anonimowości sprawcy. Wykorzystuje on możliwości, jakie dają media elektroniczne. Z pozoru niewinny żart czy krytyka, może jednak skończyć się tragedią, a często nosić ślady łamania prawa.

Charakterystyczna dla problemu szybkość rozpowszechniania materiałów kierowanych przeciwko ofierze oraz ich powszechna dostępność w sieci sprawiają, że jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne. Kompromitujące zdjęcia, filmy czy informacje potrafią zrobić w Internecie bardzo szybką „karierę”, a ich usunięcie jest często praktycznie niemożliwe. Wielokrotnie powielane treści są trudne do usunięcia, bowiem wypuszczona już raz informacja "krąży" w przestrzeni internetowej.

Wychodząc naprzeciw temu niebezpiecznemu zjawisku, mundurowi z Tarnowskich Gór regularnie prowadzą zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dotyczące cyberprzemocy. W trakcie prelekcji z młodzieżą policjantka zajmujący się na co dzień profilaktyką i prewencją kryminalną oraz dzielnicowi, dokładnie omawiają ten proceder. Mundurowi prezentują przykłady zaistniałych na terenie powiatu zdarzeń, które obrazują młodym ludziom prosty mechanizm powstania cyberprzemocy. Jednocześnie stróże prawa uświadamiają, że anonimowość sprawcy w takich przypadkach jest tylko pozorna. Śledczy szybko potrafią ustalić autora niebezpiecznych treści.

Powrót na górę strony