Wiadomości

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Data publikacji 05.01.2018

Jak należy postępować w przypadku zagubienia dokumentu tożsamości?. Utratę dokumentów należy zgłosić w Urzędzie, który dany dokument wydał oraz w banku celem jego zastrzeżenia. Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

Aby dowiedzieć się jak chronić się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych, zachęcamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami.

Związek Banków Polskich przy wsparciu Policji prowadzi kampanię edukacyjną ”Dokumenty Zastrzeżone” dotyczącą możliwości zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości w bankach. Dziś każdy może poinformować o zagubionych bądź skradzionych dokumentach już nie tylko będąc klientem konkretnego banku. Coraz więcej banków umożliwia zastrzeganie dokumentów także tym, którzy na co dzień nie korzystają z ich usług. Oznacza to, że wejście do oddziału banku staje się najpewniejszym sposobem przed uchronieniem się od konsekwencji związanych z utraceniem dokumentów. Rocznie w Polsce dokonywanych jest kilka tysięcy przestępstw związanych z dokumentami tożsamości. Tarnogórska policja również prowadzi akcję informacyjną w tym zakresie. Wszystkie osoby zgłaszające utratę dokumentów, w tym w wyniku kradzieży lub zagubienia, są informowane o możliwości zastrzeżenia tych dokumentów w banku.

Akcja, jaką wspólnie podejmujemy przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa pokrzywdzonych. Dzięki naszym wspólnym działaniom, liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta, co przełożyło się na spadek liczby przestępstw z wykorzystaniem utraconych dokumentów. Wierzymy, że kolejne działania jeszcze bardziej wpłyną na świadomość i bezpieczeństwo obywateli.

Jak to działa?

  • Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ,
  • Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (od swoich klientów), a część wprowadziła taką funkcję do bankowości elektronicznej,
  • Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.

Kiedy należy zastrzegać?

  • Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny, powinno się zareagować możliwie jak najszybciej.

Jakie dokumenty?

  • Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu.

Dlaczego należy zastrzegać?

Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem, np.:

  • wyłudzenia kredytów i pożyczek,
  • unikanie opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych),
  • kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy,
  • zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).

Więcej informacji na temat zastrzegania dokumentów, znajdą Państwo tutaj.