Wiadomości

Policjant i strażak - w trosce o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 23.03.2018

Tarnogórski dzielnicowy spotkał się z seniorami z Bobrownik Śląskich. Podczas wizyty stróż prawa omówił zasady bezpiecznego postępowania w domu i na ulicy. Mundurowy przestrzegał słuchaczy o oszustach, którzy wykorzystują nadmierne zaufanie starszych i samotnych osób oraz przekazał seniorom „Koperty zdrowia”. Zaproszony gość – strażak, przestrzegał seniorów przed cichym zabójcom jakim jest czad.

Spotkanie, miało na celu zminimalizowanie liczby przestępstw, których ofiarami padają głównie osoby starsze. Dzielnicowy przypomniał seniorom, jak należy bezpiecznie zachować się na drogach, przypominając o wprowadzonych zasadach i przepisach. Apelował o to aby seniorzy nosili odblaski, które często ratują ludzkie życie. Mundurowy przypominał o różnego rodzaju możliwościach zabezpieczenia mieszkania, domu, posesji w przypadku wyjazdu na zakupy lub dłuższy pobyt poza miejsce zamieszkania. Funkcjonariusz omówił zasady zachowania ograniczonego zaufania wobec różnego rodzaju ankieterów, akwizytorów, osób podających się za elektryków, pracowników instytucji publicznych, a którzy często okazują się oszustami i poprzez odpowiednio prowadzoną manipulację wprowadzają w błąd osoby starsze narażając je na straty finansowe i materialne. Stróż prawa szczegółowo omówił różne metody działania oszustów, m.in. „na wnuczka” czy „na policjanta”.

Podczas spotkania, policjant wszystkim seniorom przekazał „Koperty zdrowia”. Jej posiadanie może uratować życie. Seniorzy mogą w nich umieszczać najważniejsze informacje o stanie swojego zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki oraz kontaktach do najbliższych. Dysponujący kopertą zdrowia, medycy i policjanci, niemal natychmiast uzyskują podstawowe dane o osobie oraz informacje o jej stanie zdrowia. W wielu sytuacjach te kilka chwil może przyczynić się do uratowania ich życia.

Gościem specjalnym spotkania był strażak na co dzień pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach. Mundurowy przestrzegał seniorów przed śmiercionośnym czadem. Strażak uświadamiał seniorów, że tlenek węgla (czad) jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów, a nawet śmierć. Przedstawił kilka sposobów zabezpieczenia siebie i swoich bliskich przed czadem, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla oraz jak ratować zaczadzonego.

Po tym spotkaniu seniorzy niewątpliwie posiedli wiedzę, która pomoże im w różnych sytuacjach, które spotkają ich podczas codziennego życia.

Powrót na górę strony