Wiadomości

„Rowerem bezpiecznie do celu”

Data publikacji 22.08.2018

Policjanci z wydziału ruchu drogowego prowadzą dzisiaj działania „rowerem bezpiecznie do celu”. Akcja rozpoczęła się o godzinie 6:00 i potrwa do godziny 22:00. Policjanci sprawdzają m.in. stan techniczny jednośladów oraz stan trzeźwości ich użytkowników. Nie będzie pobłażania dla „rowerowych piratów”, którzy łamią przepisy ruchu drogowego.

W okresie wiosenno–letnim rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem komunikacji w miastach. Coraz prężniej swoją obecność na drogach zaznaczają grupy rowerzystów. W zdecydowanej większości przypadków są to osoby młode i aktywne. Zdarza się jednak, że ta grupa użytkowników drogi nie stosuje się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Głównymi grzechami rowerzystów jest:

  • Nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu, w tym przede wszystkim skrętu w lewo. Rowerzyści zapominają o tym, że trzeba sygnalizować taki manewr poprzez wyciągnięcie ręki.
  • Przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. Zgodnie z przepisami rowerzysta powinien w takiej sytuacji zsiąść z roweru i go przeprowadzić, chyba, że obok przejścia jest ścieżka rowerowa.
  • Jeżdżenie po chodnikach. Rowerzyści muszą pamiętać, że z chodnika mogą korzystać tylko w określonych sytuacjach - np. wtedy, gdy osoba dorosła jedzie z dzieckiem do lat 10 lub jeśli chodnik jest szeroki na dwa metry i biegnie wzdłuż drogi, którą wolno jechać z prędkością większą niż 50 km/h. Po chodniku wolno też jechać rowerem jeśli silny deszcz lub wiatr utrudniają jazdę ulicą. W takich przypadkach trzeba jednak pamiętać, że piesi mają pierwszeństwo.

Przypominamy, że rowerzysta, który łamie przepisy ruchu drogowego często ryzykuje własnym zdrowiem i życiem; przykładowo zderzenie z autem może mieć dla niego bardzo poważne konsekwencje. Apelujemy o rozwagę i kulturę jazdy. Trzymajmy ręce na kierownicy, nie rozmawiajmy przez telefon komórkowy, jadąc chodnikiem nie nadużywajmy sygnału dźwiękowego, dbajmy o dzieci, przewoźmy je na rowerze na przystosowanych do tego siodełkach. Warto pamiętać o kasku. Każda wywrotka na rowerze może wiązać się z urazami rąk lub głowy.

Pamiętajmy, że rower powinien być wyposażony w światło z przodu barwy białej lub żółtej oraz światło z tyłu barwy czerwonej (może być migające). Aby rower był bezpieczny, niezbędne są także sprawnie działające hamulce (co najmniej jeden), czerwone świtało odblaskowe umieszczone z tylu w kształcie innym niż trójkąt i oczywiście dzwonek. Bezpieczeństwo rowerzystów zwiększają także dodatkowe elementy odblaskowe, które mają duży wpływ na widoczność rowerzysty na drodze.

Powrót na górę strony