Wiadomości

O czym należy pamiętać gdy ruchem drogowym kieruje policjant

Data publikacji 30.08.2018

Kierowanie ruchem drogowym to jedno z podstawowych zadań policjantów dbających o bezpieczeństwo na drogach. Mundurowi ręcznie kierują ruchem nie tylko w przypadkach awarii sygnalizacji świetlnej lub na miejscu zdarzenia drogowego. Powodem może być również większe wydarzenie kulturalne czy sportowe. Aby ruch drogowy odbywał bezpiecznie i płynnie, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Wakacje zbliżają się ku końcowi. Jednak przed nami nadal sporo imprez rozrywkowych i sportowych (koncerty, dni miast, pożegnania wakacji, zawody sportowe na Stadionie Śląskim) z udziałem dużej liczby osób, które przemieszczają się własnymi środkami transportu.

Kierowanie ruchem drogowym to jedno z podstawowych zadań policjantów ruchu drogowego. Zarówno funkcjonariuszom, jak i wszystkim uczestnikom ruchu, zależy na tym, aby odbywał się on nie tylko płynie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Rola policjantów jest tutaj niezwykle istotna, gdyż to właśnie od nich, jako specjalistów w tej dziedzinie, użytkownicy dróg będą oczekiwać pomocy podczas ,,korków '', czy w trakcie utrudnień powstałych w wyniku zdarzeń losowych. Dlatego ważne jest bezwzględne stosowanie się kierujących do poleceń wydawanych przez mundurowych, którzy ręcznie kierują ruchem. Jak wynika z policyjnego doświadczenia, bardzo często „korki” na drodze powodują sami kierujący. Wystarczy kilka samochodów, których kierowcy zatrzymają się obok policjanta kierującego ruchem z prośbą o udzielenie informacji, aby ruch został zatamowany. Tymczasem policjanci na drodze nie posiadają zwykle wiedzy na temat wolnych miejsc parkingowych czy też szczegółów imprezy. Ich rola to zapewnienie płynności i przepustowości ruchu w miejscu, gdzie się znajdują. Prosimy więc o przygotowaniu się do podróży na oczekiwany koncert czy mecz i ustaleniu interesujących nas informacji jeszcze przed wyjazdem. Zwykle organizatorzy danego wydarzenia, głównie za pośrednictwem portali społecznościowych, internetu i innych środków masowego przekazu, przekazują informacje dla uczestników imprezy.

Pamiętajmy, że z drogi korzystają wszyscy. Poza tymi, którzy szukają miejsc parkingowych w związku z imprezą, są również pozostali uczestnicy ruchu drogowego przemieszczający się do innego punktu.

Ponadto zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe. Na uwagę zasługuje także fakt, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

Przypominamy również, że pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego.

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy uczestniczy:

  • w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
  • w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
  • w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona.

Jak powinni zachować się uczestnicy ruchu drogowego widząc jadący pojazd uprzywilejowany?

Z kodeksu drogowego wynika, że uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, w razie potrzeby zatrzymania się. Kierowcy muszą także pamiętać, o zakazie wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym. Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy, gdyż może to utrudnić przejazd np. karetce.

Powrót na górę strony