Zasłużeni dla Zdrowia Narodu - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

Wiadomości

Zasłużeni dla Zdrowia Narodu

Data publikacji 13.09.2018

Blisko 60 litrów krwi oddali kom. Marcin Kozieł i asp. sztab. Zbisław Pawłowski. Wczoraj w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach, tarnogórskim policjantom wręczono odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Odznaczenia wręczył Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach dr n. med. Stanisław Dyląg.

Wczoraj w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia odznak honorowym dawcom krwi. Wśród nich znaleźli się tarnogórscy policjanci: Komendant Komisariatu Policji w Pyrzowicach kom. Marcin Kozieł oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji tarnogórskiej komendy asp. szt. Zbisław Pawłowski. Policjanci łącznie oddali blisko 60 litrów krwi, co z pewnością pozwoliło na uratowanie niejednego ludzkiego życia. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach dr n. med. Stanisława Dyląga. Po przemówieniu, dyrektor wręczył zasłużonym dawcom krwi nadaną przez Ministra Zdrowia odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi jest wpisane w policyjny zawód. Bez wahania, często nawet z narażeniem swojego życia, spieszymy z pomocą, gdyż zawsze liczy się człowiek. Tarnogórscy mundurowi o tym, że warto oddawać krew, wiedzą doskonale. W swojej pracy niejednokrotnie są świadkami różnego rodzaju tragedii, szczególnie wypadków na drogach, w których giną osoby, a jeszcze więcej zostaje rannych. Oddający krew zgodnie podkreślają, że jest to ogromna satysfakcja, ponieważ można w ten sposób uratować czyjeś życie.

Krew to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Jednocześnie jest dowodem ludzkiej solidarności i wsparcia. Nie bójmy się pomagać. To tylko dwa ukłucia, które mogą uratować ludzkie życie. Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi. Aby to zrobić, trzeba być zdrowym, mieć od 18 do 65 lat, ważyć co najmniej 50 kilogramów oraz mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. Wskazane jest wcześniejsze zjedzenie lekkiego posiłku (nie zaleca się oddawania krwi na czczo). Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.