Noś odblaski! Świeć przykładem! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

Wiadomości

Noś odblaski! Świeć przykładem!

Data publikacji 02.10.2018

Mundurowi z tarnogórskiej komendy włączyli się wczoraj w Ogólnopolski Dzień Odblasków. Policjanci prowadzili działania profilaktyczne, mające na celu uświadomienie pieszym uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych mających ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo na drodze.

Wczoraj, od wczesnych godzin rannych, stróże prawa z tarnogórskiej drogówki , prowadzili działania profilaktyczne, mające na celu uświadomienie pieszym uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych mających ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo na drodze. Policjanci przekazywali przechodniom elementy odblaskowe. Apelowali o rozwagę i prosili o przekazanie przekazanych odblasków swoim bliskim, przyjaciołom, rodzinie. Wszystko po to, żeby wraz z nadejściem jesiennej szarugi byli widoczni na drodze.

Przedsięwzięcie to miało na celu zachęcenie do korzystania z elementów odblaskowych jednocześnie tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg również w obszarze zabudowanym. Często piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Dlatego też ważne jest uświadomienie niechronionym użytkownikom dróg, że noszone elementy odblaskowe mogą uratować ich życie.

Pamiętajmy!

  • po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest słabo widoczny dla kierujących pojazdami.
  • poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu,
  • Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów!
  • światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej,
  • umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.