Wiadomości

Konferencja o przemocy w rodzinie w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach

Data publikacji 14.12.2018

W Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach odbyła się konferencja poświęcona „Przemoc w rodzinie- rożne aspekty podejmowanych działań”. W spotkaniu wzięli udział członek zarządu powiatu tarnogórskiego, prokurator, dzielnicowi i pracownicy socjalni. Jednym z prelegentów był asp. szt. Adam Cichowski, który przybliżył działania policji w stosunku do osób stosujących przemoc.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać.", "To sprawa rodzinna." - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.


Przemoc w rodzinie na konferencji w Starostwie Powiatowym była przedstawiona przez czterech zaproszonych gości. Postępowanie prokuratorskie zostało przedstawione przez prokurator Lidię Dolibóg z Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach. Pani prokurator opowiedziała zaproszonym gościom co się dzieje gdy materiały sprawy trafią do prokuratury. Drugim prelegentem był tarnogórski policjant asp. szt. Adam Cichowski z zespołu profilaktyki społecznej nieletnich i patologii, który zapoznał słuchaczy z działaniami policji podejmowanymi w stosunku do osób stosujących przemoc na miejscu oraz po interwencji. Funkcjonariusz na przykładach opowiedział co się dzieje na interwencjach domowych, gdzie interweniujący policjanci mają niekiedy niewiele czasu na podjęcie decyzji czy zatrzymać sprawcę przemocy. Podkreślał jak ważna jest współpraca dzielnicowych z zespołem interdyscyplinarnym Gośćmi byli też przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie, Marzena Potempa i Hanna Biczysko. Panie poruszyły i pokazały na czym polega praca z młodzieżą doświadczoną przemocą. Ostatni prelegent Anna Pyrkosz ze Stowarzyszenia Pomocy Uzależnionym i ich Bliskim „Falkochron” z Tarnowskich Gór, opowiedziała o wpływie alkoholu i narkotyków na osoby stosujące przemoc.

Pamiętaj!

Aby skutecznie przeciwstawić się agresji, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą przemocy może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii. Mundurowi z troską podchodzą do Państwa problemów. W tych działaniach korzystamy z procedury „niebieskie karty”, a w przypadku gdy potwierdzimy, że przemoc ta jest zjawiskiem powtarzającym się, wówczas prowadzimy postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się nad rodziną. Co ważne, każda wiadomość o przemocy przekazana mundurowym zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Mowa tu o sytuacjach, w których sąsiad, znajomy czy osoba bliska zasygnalizuje, że komuś dzieje się krzywda. W przypadku znęcania i przemocy domowej nie ma znaczenia, czy ofiara i sprawca pozostają spokrewnieni. W świetle uregulowań kodeksowych osobą najbliższą jest nie tylko członek rodziny, ale także np. konkubina/konkubent. A co dzieje się w przypadku, gdy potwierdzi się fakt znęcania nad bliskimi? Jak widać sprawcy nie pozostają bezkarni. O ich dalszym losie zadecyduje sąd. Oprawcy mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator oprócz przedstawienia zarzutów może orzec odpowiednie środki karne.

Powrót na górę strony