Wiadomości

Trzech pijanych kierowców zatrzymanych w weekend

Data publikacji 14.01.2019

Tarnogórscy policjanci w ten weekend zatrzymali 3 pijanych kierowców. Amatorzy jazdy „na podwójnym gazie” mieli od 0,6 do ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Dwóch mężczyzn pożegnało się z prawem jazdy, a trzeci już w 2014 roku stracił je za jazdę po alkoholu. Teraz mężczyznom grozi wysoka grzywna i do 2 lat więzienia.

Pierwszy nietrzeźwy kierujący wpadł w sobotę zaraz po godzinie 19-tej na ulicy Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach. 59-latek prowadził renault clio. Badanie alkomatem wykazało u niego prawie 0,6 promila alkoholu w organizmie. Dwóch kolejnych kierowców na „podwójnym gazie” policjanci zatrzymali w niedzielę. Kierowca forda mondeo został zatrzymany na Obwodnicy w Tarnowskich Górach przed godziną 15-tą. W tym przypadku 54-latek wydmuchał prawie 2,5 promila. Trzeci nieodpowiedzialny prowadzący wpadł dzięki informacji, uzyskanej od zgłaszającego, który poinformował, że spod jednego z marketów w Krupskim Młynie, odjechał mężczyzna, który mógł być pod wpływem alkoholu. Policjanci od razu przystąpili do poszukiwań i na ulicy Krasickiego zauważyli pojazd z podanymi numerami rejestracyjnymi. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli. Kierowca wydmuchał prawie 3,7 promila alkoholu. Weekendowy rekordzista nie miał też prawa jazdy, ponieważ zostało ono zatrzymane w 2014r przez starostę za jazdę po pijaku. Teraz wszyscy kierowcy odpowiedzą przed sądem.

Nietrzeźwi kierowcy to bardzo duży problem na polskich drogach. Każdy kto wsiada do samochodu z przekroczoną normą alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi stanowi ogromne zagrożenie na drodze. Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia przypominamy o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy.

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu lub grzywny.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a kk, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

  • grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych,
  • za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio,
  • niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości,
  • kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł,
  • za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.
Powrót na górę strony