Wiadomości

W wypadku zginęli motocyklista i jego pasażerka. Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 23.09.2019

Tarnogórscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wczorajszego wypadku drogowego, do którego doszło na drodze krajowej nr 11. Po zderzeniu z sarną zginęli motocyklista i jego pasażerka. Apelujemy do kierujących jednośladami o ostrożną i rozważną jazdę! Ostrzegamy, że zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów prawie zawsze kończą się poważnymi obrażeniami!

Do śmiertelnego wypadku doszło po 15.00 na drodze krajowej nr 11 pomiędzy Tarnowskimi Górami a Tworogiem. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 46-letni motocyklista uderzył w przebiegającą przez jezdnię sarnę, stracił panowanie nad kierownicą i zjechał do przydrożnego rowu. Kierujący motocyklem oraz jego 30-letnia pasażerka spadli z jednośladu, a motor pojechał dalej, koziołkując kilkadziesiąt metrów dalej. W wyniku doznanych obrażeń kierowca jednośladu oraz jego pasażerka zginęli. Na miejscu wypadku, pod nadzorem prokuratora, pracowali tarnogórscy policjanci oraz strażacy. Droga przez kilka godzin była całkowicie zablokowana.

Przypominamy, że oprócz czerpania radości z jazdy, kierowcy jednośladów powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie - swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze. Nie bądź następny!

Coraz częściej policjanci otrzymują zgłoszenia dotyczące potrąceń zwierząt na drogach. Takie zdarzenia mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Niejednokrotnie dochodzi do znacznych strat materialnych i śmierci potrąconego zwierzęcia. Zdarzają się również wypadki, w których giną lub zostają ranni kierowcy i pasażerowie samochodów i jednośladów. Dlatego apelujemy o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności. Uważać należy w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach zbyt duża prędkość, nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach.

Często ustawiony znak „Uwaga, dzikie zwierzęta” i ograniczenie prędkości przestrzega kierowców przed niebezpieczeństwem na wyznaczonym odcinku jezdni i wzywa ich do zdjęcia nogi z gazu. Niestety niekiedy, pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć konfrontacji z leśnymi zwierzętami.

Pamiętajmy!

 • dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza;
 • jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne;
 • zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta;
 • nie lekceważ odblasków, jeśli widzisz je w pobliżu drogi, mogą być to odbijające się światła pojazdu w oczach zwierząt;
 • w przypadku zderzenia ze zwierzęciem postępuj tak, jak w przypadku kolizji! Nie pozostawiaj rannego zwierzęcia, nie pozwól mu cierpieć, powiadom odpowiednie służby, które podejmą stosowne kroki;
 • zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne, oznacz miejsce kolizji trójkątem ostrzegawczym!
 • nie dotykaj rannego zwierzęcia, zaczekaj na pomoc! Ranne zwierze może być niebezpieczne dla człowieka.

 

 • Na fotografii widać rozbity motocykl, który leży w zaroślach.
 • Na fotografii widać drogę, na której znajdują się m.in. policyjny radiowóz i wóz strażacki,
 • Na fotografii widać drogę, na której znajduje się rozbity motocykl. Przed motocyklem, na drodze klęczy policjant, który wykonuje zdjęcie jednośladu. Obok policjanta stoi strażak. W tle fotografii widać wóz strażacki.
 • Na fotografii widać drogę w poprzek której stoi wóz strażacki. Z prawej strony zdjęcia widać przydrożny rów, w którym leży motocykl.
 • Na fotografii widać drogę, na której znajduje się rozbity motocykl. Przed motocyklem, na drodze klęczy policjant, który wykonuje zdjęcie jednośladu. Obok policjanta widać lawetę.
 • Na fotografii widać drogę, na której znajduje się rozbity motocykl. Z boku motocykla widać pochylonego policjanta. Obok policjanta widać trzech strażaków, a w tle fotografii widać wóz strażacki.