Wiadomości

Policjanci zabezpieczają niewybuch

Data publikacji 11.03.2024

W parku repeckim w Tarnowskich Górach znaleziono niewybuch. Pochodzący z czasów wojennych pocisk artyleryjski zlokalizował zgłaszający, który za specjalnym pozwoleniem, pracował w parku z wykrywaczem metali. Miejsce znaleziska zabezpieczają mundurowi, a patrol saperski z Gliwic zabierze pocisk. 

Wczoraj po godzinie 9.00 rano dyżurny tarnogórskiej komendy odebrał zgłoszenie od mężczyzny, który znalazł przedmiot przypominający pocisk. Na miejscu zjawili się policjanci z prewencji, którzy oprócz zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego znaleziska, sprawdzili, czy zgłaszający zrobił to legalnie. Gdy wszystkie formalności były zgodne z prawem, na miejsce przyjechał policyjny pirotechnik, który rozpoznał znaleziony przedmiot, jako pocisk artyleryjski z czasów wojennych. Od tamtej pory stróże prawa z wydziału prewencji przez cały czas zabezpieczają pocisk przed dostępem osób postronnych, a powiadomieni saperzy z Gliwic zabiorą pocisk i zneutralizują go na poligonie. 

Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Apelujemy o rozwagę i ostrożność w postępowaniu ze znalezionymi przedmiotami, które wyglądem przypominają niebezpieczne niewybuchy. W przypadku znalezienia takiego przedmiotu należy natychmiast powiadomić policjantów, którzy zabezpieczą miejsce zdarzenia. Rzeczy, które mogą być niebezpieczne, nie wolno dotykać, podnosić czy przenosić. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa przy tego typu znaleziskach, a także niewłaściwe postępowanie z nimi, wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie, może doprowadzić nawet do śmierci.

Należy pamiętać również, że używanie wykrywacza metali lub innych urządzeń elektronicznych i technicznych do prac poszukiwawczych w ziemi, wymaga odpowiedniego zezwolenia konserwatora zabytków, a także właściciela gruntu. Osoby, które w nielegalny sposób prowadzą tego typu prace, muszą liczyć się z odpowiedzialnością za przestępstwo, określone w Ustawie z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2003 Nr 162 poz. 1568), w której art. 109c stanowi, że „Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

  • na zdjęciu policjant przy ogrodzonym taśmą z napisem policja miejscu w lesie
  • na zdjęciu fragment policyjnego munduru z naszywką oraz fragment lasu ogrodzony taśmą z napisem policja
  • na zdjęciu pocisk wystający z ziemi
Powrót na górę strony